atina

Регион

Спречен терористички напад врз Евреи во Атина

А1он
Во Атина е спречен голем терористички акт организиран од странство. Планирано е цел на терористот да биде еврејски ресторан-синагога во центарот на градот, во Псири,
Регион

(ВИДЕО) Жестоки судири меѓу полицијата и граѓаните во Атина

А1он
Студентите и железничарите протестираа во центарот на Атина поради несреќата, најсмртоносната во грчкото сеќавање. attempted murder!#antireport #athens #GreeceTrainAccident #greece pic.twitter.com/Ianf0a6jcQ — Yücel Tekin (@panopticcosmos) March
Регион

Грчката полиција уапси две жени со 13 килограми кокаин на аеродромот во Атина

А1он
Грчката полиција уапси две жени од Бразил на меѓународниот аеродром во Атина, откако беше откриено дека поседуваат повеќе од 13 килограми кокаин. Жените се уапсени
Регион

За 48 часа противпожарната служба на Грција примила 422 повици поради невремето

А1он
Од средата до шест часот утрово, противпожарната служба на Грција примила 422 повици за помош поради невремето со дожд, снег и силен ветер што ја
Регион

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на грчката Влада

А1он
Лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас достави предлог за гласање недоверба на Владата поради скандалот со прислушувањата во Грција. На гласањето недоверба на
Регион

Уапсен Русин за лажните дојави за бомби на атинскиот аеродром и во шест болници во Атина

А1он
Грчката полиција денеска во Солун уапсила 42- годишен Русин кој вчера го испратил мејлот со лажни дојави за поставени бомби на атинскиот аеродром и во
Регион

По пауза од две години, новогодишната ноќ во Грција без никакви ограничувања

А1он
Новата година, по пауза од две години, Грците ќе ја дочекаат без никакви мерки и рестрикции поради Ковид-19, додека пак општина Атина најавува спектакуларен пречек
Регион

Судот во Атина ги отфрли барањата за суспензија на затворската казна за двајца осудени поранешни членови на Златна зора

А1он
Грчкиот суд денеска ги отфрли барањата за привремено одложување на издржувањето на затворската казна за поранешниот пратеник од Златна зора Илиас Касидиарис и европратеникот Јанис
Регион

(ВИДЕО) Пресметка на албанската мафија во Атина, има и загинати

А1он
Двајца мажи со албанско потекло се убиени во пукање во кафуле во Атина. Според грчкиот весник Катимерини, нападот е поврзан со расчистување сметки во шверцот