atina

Македонија

Откажани утрешните летови Атина – Скопје и обратно, поради штрајк на контролорите на летање

А1он
Поради најавениот четиричасовен прекин на работа на Унијата на грчките контролори на летање и нивното учество во генерален штрајк организиран од Синдикатот на вработени во
Регион

ВИДЕО: Војна на улиците на Атина, жестоки судири меѓу полицијата и демонстранти против нејзината бруталност

А1он
Сериозни судири меѓу полицијата и демонстрантите се случија вечерва во атинската населба Неа Смирни, за време на протестот против полициското насилство, кога маскирани лица почнаа
Регион

Две приватни клиники се вклучуваат во борбата со Ковид-19 во Атина

А1он
Поради зголемениот број новозаразени и хоспитализирани и поради големиот притисок врз здравствениот систем во областа Атика, поширокиот регион на Атина, две приватни клиники се вклучуваат
Регион

ВИДЕО: Нереди во Атина поради снимка на полициско насилство

А1он
Жителите на атинската населба Неа Смирни, преку сведоштва и објавени видеа на социјалните мрежи обвинуваат за полициско насилство врз момче, за што и синоќа одржаа
Регион

На атинското пристаниште во контејнер со банани пронајдени 100 килограми кокаин

А1он
На атинското пристаниште Пиреас, во внатрешноста на контејнер полн со банани биле откриени и запленети 100 килограми кокаин, распределен во 90 пакувања, објавија грчките медиуми.
Регион

Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

А1он
Најмалку пет населби во предградиe на Атина се превентивно евакуирани, а преку порака од бројот за итни случаи се повикуваат жителите на уште две населби
Регион

Просветните работници и учениците одржаа протест во Атина

А1он
Просветните работници организирани од синдикатите и со поддршка од учениците, денеска одржаа протест во центарот на Атина, изразувајќи го нивното незадоволство од новиот закон од