kamioni

Македонија

Полицијата за четири часа во Штип откри дваесетина неисправни камиони

А1он
Денеска (4.10.2022) во времето од 7 до 11 часот на подрачјето на СВР Штип била спроведена акциска контрола на возачи кои управуваат товарни возила. За
Свет

Канадската полиција почна да апси камионџии кои протестираат во Отава

А1он
Канадската полиција почна да апси камионџии кои трета недела по ред го блокираат сообраќајот во Отава во знак на протест против владините мерки за коронавирус.
Свет

По Париз и Брисел го забрани „Конвојот на слободата“ за да не се повтори Отава

А1он
„Конвојот на слободата“, што е планирано утре да пристигне во Париз, по урнекот на канадското движење на камионџии против мерките за сузбивање на Ковид-19, ќе
Свет

Камионџиите бараат дозвола за протести во Брисел според канадскиот пример

А1он
Европските возачи на камиони во Брисел сакаат да организираат исти протести како во Канада, каде со денови камионџиите бараат повеќе “слобода“, јавува дописничката на МИА
Македонија

Македонски транспортери ја блокираа границата кон Грција

А1он
Асоцијацијата на македонските транспортери „АМЕРИТ” во соработка со колегите од грчка страна, попладнево во 15 часот го блокираа транспортниот сообраќај на ГП Богородица поради рестрективните
Свет

Тргнаа камионите заглавени кај Довер, Франција делумно ја отвори границата

А1он
Камионите кои со денови беа заглавени во меѓудржавната зона меѓу Франција и Велика Британија во англиското пристаниште Довер, почнаа да ги поминуваат контролните пунктови преку
Македонија

Во текот на денот ќе се обезбедат дозволи за возачите на камиони, ќе се дефинираат и протоколите за непречен транспорт

По покренатото барање од Стопанската комора на Македонија, Владата во текот на денов ќе овозможи товарните возила непречено да ги поминат граничните премини, а потребните
Македонија

Муратовска: Транспортерите чекаат до четири часа на границата од српска страна

А1он
Транспортери чекаат три до четири часа на ГП Табановце – Прешево на српска страна и покрај тоа што на крајот на минатиот месец беше воведено
Македонија

Укината забраната за камиони на патот Маврово-Дебар

А1он
Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) соопшти дека изутрина во 08:30 часот е укината забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово-Дебар во