deponija

Свет

Во Шведска изби најголемиот еколошки скандал во последните 50 години, обвинети се 11 лица

А1он
Единаесет луѓе поврзани со компанијата за управување со отпад Think Pink се обвинети за еколошки злосторства во најголемиот еколошки скандал во Шведска во последните 50
Македонија

Велес пред нова еко-катастрофа: Троската од Топилница полна со олово ќе се дроби и меле пред да се извезува

Орце Костов
Српската компанија “Кепс монт Груп” која досега го одлагаше и извезуваше опасниот отпад на црниот рид од Велешката Топилница , сега бара да отвори погон
Македонија

Дрисла: МВР и ОЈО да ги пронајдат подметнувачите на пожарот во депонијата

А1он
ЈП депонија Дрисла ги повика Министерството за внатрешни работи и Основното јавно обвинителство детално да го истражат случајот со денешниот пожар во депонијата, сторителите да
Македонија

(ВИДЕО) „Луѓето се исплашени, чадот е страшен, можно е да е канцероген“: Гори депонијата Дрисла

Орце Костов
Гори депонијата Дрисла во близина на Скопје, а црн густ чад ги вознемири граѓаните утрово во Батинци, Драчево и Пинтија. Локалните жители објавија видео на
Македонија

Чадот и смрдеата од запалената депонија кај Волковија се шират до Тетово и Гостивар

А1он
Сè уште се гаси и чади запалениот складиран смет на депонијата во близина на тетовска Волковија. Чадот и миризбата се шират низ целата полошка котлина,
Македонија

Втор ден гори депонијата Буково, непријатна миризба се чувствува во Охрид

Орце Костов
Втор ден гори депонијата Буково лоцирана покрај патот Ресен – Охрид, а запален е токсичен пластичен отпад поради што се шири непријатна миризба во текот
Македонија

Повторно запалена депонијата Острец во Делчево

А1он
Градската депонија Острец од утрово повторно гори со засилен интензитет. Причина за запалувањето, како што информираа од делчевското комунално претпријатие, е човечки фактор заради што,
Македонија

Непријатната миризба која се шири доаѓа од депонија која не се наоѓа во Аеродром, надлежните да интервенираат за решавање на проблемот

А1он
По пријавите и реакциите од страна на граѓаните за непријатен миризба од запален отпад кој се шири на територијата на Општина Аеродром, општинските инспекциски служби
Македонија

ЈП Дрисла: Градоначалниците на Кисела Вода и на Аеродром немаат договор со депонијата, каде го фрлале сметот досега?

Орце Костов
Градоначалниците од општина Кисела Вода и општина Аеродром да бидат поодговорни кога даваат изјави и да престанат безочно да лажат, особено поради тоа што веќе