bukovo

Македонија

Втор ден гори депонијата Буково, непријатна миризба се чувствува во Охрид

Орце Костов
Втор ден гори депонијата Буково лоцирана покрај патот Ресен – Охрид, а запален е токсичен пластичен отпад поради што се шири непријатна миризба во текот
Македонија

„Не можеме да дишеме, има многу болни“ – жителите бараат затворање на депонијата „Буково“ кај Охрид

А1он
Жители на околните села во близина на планинскиот превој Буково денеска протестираа против работењето на депонијата „Буково“, притоа блокирајќи го пристапот на камионите и механизација
Македонија

Наместо одговор за тоа кој ќе сноси одговорност, Охрид упатува апел за поголема контрола врз депонијата „Буково“, која гори

Кристијан Ландов
Наместо одговори дали некој ќе понесе одговорност што повторно гори депонијата „Буково“, охридскиот градоначалник Константин Георгиески упатува апел до надлежните институции за поголема контрола. Ваков
Видео Македонија

(ВИДЕО) Депонијата „Буково“ гори, директорот на комуналното е задоволен од одржувањето од фирмата на Нефи Усеини

Кристијан Ландов
Депонијата „Буково“ гори втора недела по ред. Охридското комунално претпријатие троши 45 илјади евра за нејзино одржување, а секое лето таа е запалена и се
Македонија

Засега нема спас од депонијата „Буково“, Петровска вели: „Не е лето, нема да гори“

Кристијан Ландов
До февруари Владата треба да обезбеди локација за нова депонија и да се затвори постојната „Буково“, која се наоѓа на дваесетина километри од Охрид. Ана
Македонија

ВИДЕО: Од синоќа гори депонијата кај Буково

Од синоќа гори државната депонија Буково, која се наоѓа на патот Охрид – Ресен. Чад и неподнослив мирис се чувствуваат во околината. Во оваа депонија
Македонија

Забрана за сообраќај на камиони на планинскиот превој Буково

А1он
Поради интензивни врнежи од снег на планинскиот превој Буково попладнево е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила. Како што соопштија од АМСМ, забраната
Македонија

Жител на село Буково крадел струја

А1он
СВР Битола поднесе кривична пријава против Ф.С. (23) од село Буково, Битолско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба на електрична енергија“.
Македонија

Малолетник повреден кај „Буково“ при сеча на дрва

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против лицето С.Ѓ. (40) од охридското село Велгошти, како одговорен за случајот со повредувањето малолетно лице на депонијата „Буково“, што се