deponija

Македонија

Исчистена депонијата во Момин Поток во Карпош

А1он
Комуналните служби на Општина Карпош исчистија уште една дива депонија, во Момин Поток, во должина на главната сообраќајница кај индустриската зона. Како што информираат од
Македонија

Советниците од Росоман не сакаат регионална депонија во нивната општина

А1он
Со мнозинство гласови, Советот на Општина Росоман уште пред некое време се има изјаснето дека не сака регионална депонија за комунален отпад на својата територија.
Македонија

Рампата повторно се спушти, еко активистите не дозволуваат носење отпад на депонијата Русино

А1он
Незадоволни од последните изјави на официјалните лица и текот на решавањето на барањата за затворање на регионалната депонија Русино, од утрово еко активистите го блокираа
Македонија

Со механизација и вонредни дежурства Карпош ја расчистува депонијата кај СРЦ „Борис Трајковски“

А1он
Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два наврати. Како што информираат од
Македонија

Регионалната депонија на југоистокот се „гради“ една и пол деценија

А1он
Иницијативата за изградба на регионална депонија, во која ќе се депонира отпадот од десетте општини од Југоисточниот плански регион, за нешто помалку од три години
Македонија

Гори депонијата кај струмичкото село Добрашинци, огнот се шири кон езерото Турија

А1он
Денес напладне голем пожар избувна на депонијата кај селото Добрашинци, во која се одлага отпадот од општините Струмица и Василево, јавува МИА. Избувнувањето на пожарот
Македонија

Еко-активистите ѝ дозволија само на општина Гостивар да носи смет на депонијата Русино

А1он
По речиси тридневна блокада, комуналниот отпад од гостиварската општина повторно се носи на депонијата Русино. Локалната власт и граѓаните кои протестираат постигнаа привремен договор, со
Македонија

ВИДЕО: Голем пожар над Арачиново, гори селската депонија

А1он
Над Арачиново вечерва избувна голем пожар, а според информациите од надлежните, гори депонијата во селото. Пожарникарите веќе интервенираат на терен со две возила. Од видеата
Македонија

Таравари: Гостивар ќе ја спушти рампата на депонијата „Русино“, за нејзината иднина не е исклучен и референдум

А1он
Општината ќе ја спушти рампата за камионите на комуналните претпријатие од другите општини кои носат отпад на регионалната депонија Русино. Оваа одлука ја соопшти градоначалникот
Македонија

Не се одземени ингеренциите на ниту една општина за управувањето со отпад, велат од Владата

А1он
Владата денеска соопшти дека досега не ги одземала ингеренциите за управување со отпадот на ниту една општина во држвава и потенцира дека до започнување на