medicinski otpad

Македонија

(ВИДЕО) „Луѓето се исплашени, чадот е страшен, можно е да е канцероген“: Гори депонијата Дрисла

Орце Костов
Гори депонијата Дрисла во близина на Скопје, а црн густ чад ги вознемири граѓаните утрово во Батинци, Драчево и Пинтија. Локалните жители објавија видео на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Офанзива на новата директорка Петровска: Блиску сме да откриеме кој го загадува воздухот

Ана Василевска
Штетни емисии од фабриката „Пејпер мил“, опасен елаборат за погон за обработка на медицински отпад, градежен шут во охридското крајбрежје и стотина други загадувачи кои
Македонија

Опасен медицински отпад како хемикалии, лекови, цитостатици требaле да се стерилизираат близу до погони за храна

Ана Василевска
Локација во близина на погони за производство на храна била предвидена за отворање на погон за собирање и преработка на медицински и секаков друг вид
Македонија

Медицинскиот отпад е зголемен за 40 отсто во време на епидемија со Ковид-19

Ана Василевска
Дневната количина на медицински отпад кој се доставува за согорување во печката на скопската депонија Дрисла е 5 тони или поточно 4.572 килограми што е
Македонија

(ВИДЕО) ДИЖС: Вонреден инспекциски надзор во компанијата „Еко клуб“ Битола

А1он
Министерството за животна средина и просторно планирање попладне соопшти дека по информациите објавени од Инспекторатот на Град Скопје за несоодветно третирање на медицинскиот отпад побаран
Видео Македонија

(ВИДЕО) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од депониите се поголема закана од фабриката за преработка

А1он
По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад на земјиштето во дворот на поранешната фабрика „Металски завод –
Македонија

Обука за управување со медицински отпад во Куманово

А1он
Еко клуб од Битола, денеска во Куманово организираше еднодневна обука на тема „Управување со медицинскиот отпад“ на која здравствени работници од градот имаа можност да