cad

Македонија

(ВИДЕО) „Луѓето се исплашени, чадот е страшен, можно е да е канцероген“: Гори депонијата Дрисла

Орце Костов
Гори депонијата Дрисла во близина на Скопје, а црн густ чад ги вознемири граѓаните утрово во Батинци, Драчево и Пинтија. Локалните жители објавија видео на
Свет

Го убија претседателот на Чад, само еден ден откако беше избран

А1он
Претседателот на Чад, Идрис Деби (68) почина од повреди здобиени додека ги обиколуваше војниците на фронтот во борбата против бунтовниците на северот на земјата, соопшти
Свет

Израел и Чад ги обновуваат односите по речиси 50 години

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го посети денеска Чад поради официјално обновување на односите меѓу Израел и таа централноафриканска држава по речиси 50 години. – Израел
Свет

Тилерсон најави хуманитарна помош од 530 милиони долари за африканските држави

А1он
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пред да отпатува на турнеја во Африка најави дека САД ќе доделат повеќе од 533 милиони долари хуманитарна помош за
Свет

Најмалку десет лица загинаа во бомбашки напади во Чад

А1он
Бомбаши-самоубијци на мотоцикли нападнаа денеска во истовреме две згради, меѓу кои националната полициска академија во престолнината на Чад, Нџамена. Загинаа најмалку десет лица. Засега никој