sutka

Македонија

Притвореник од затворот во Шутка починал од срцев удар, посмртно утврден коронавирус

А1он
Притвореник во истражниот затвор во Шутка вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој е позитивен на коронавирусот, информираше министерот
Македонија

Бојан Јовановски останува во притвор, жалбата му е одбиена

А1он
Бојан Јовановски – Боки 13, останува во истражниот затвор во Шуто Оризари. Апелацискиот суд му ја одби жалбата, по јавната седница што се одржа во
Македонија

Рахиќ: Боки прави драма, службениците не смеат глас да му кренат, а не па нешто друго да му направат

Маја Илиевска-Пачемска
Затворските службеници не го нападнале Бојан Јовановски при спроводот во судот и покрај неговото објаснување дека доцни оти бил нападнат. Директорот на КПУ „Затвор Скопје“
Видео Македонија

ВИДЕО: По половина век дивоградба, легализиран затворот во Шутка

Маја Илиевска-Пачемска
Затворот во Шутка по половина век постоење,не е повеќе дивоградба. Директорот Есад Рахиќ денес давајќи отчет за сработеното откако тој е „главен менаџер на Шутка“,
Македонија

Катица Јанева оди во домашен притвор

Мери Јордановска
Ексшефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, оди во домашен притвор, откако Апелацискиот суд го прифатил нејзиното барање и одлучил затворскиот притвор да биде заменет
Македонија

Затвор Скопје ги спроведе препораките од Управата за извршување санкции

А1он
Казнено – поправната установа Затвор Скопје во најкус можен рок и во целост ги реализирала задачите дадени од Управат за извршување на санкциите по однос
Македонија

УИС бара одговорност за инцидентите во „Шутка“, препорачува безбедносни мерки

А1он
Управата за извршување санкции извршила сопствен увид и направила записник за инцидентите што се случија во затворото „Скопје“ со притворените поранешни министри Миле Јанакиески и
Македонија

Дисциплински постапки за 11 лица во затворот во Шутка

А1он
Најмалку 11 лица вработени во Истражниот затвор „Скопје“ ќе одговараат за направени пропусти, кои довеле до двата одвоени инциденти со поранешните министри Миле Јанакиески и
Македонија

Котевски ги поднел и оставката и извештајот до Владата за инцидентот зо затворот „Скопје“

А1он
Директор на истражниот затвор „Скопје“ Ѓоко Котески потврди за МИА дека вчера до Владата ги доставил оставката и извештајот во врска со инцидентите во кои
Македонија

Демократски сојуз: Кривична одговорност за настаните во Шутка

А1он
„Државата е таа која е одговорна за безбедноста на осудените кои издржуваат затворска казна во казнено-поправните установи. Јавното обвинителство треба да спроведе истрага за лицата