ВИДЕО: Дисциплинска за полицајците кои ги туркаа новинарите

Од:

Двајца полицајци од затворска полиција не ги испочитувале протоколите на затворот „Скопје“ во Шутка при вчерашното ослободување на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Уште вчеравечер, директорот на затворот, Филип Андов поведе постапка за утврдување одговорност. Беа преземани низа постапки, а неофицијално, прегледувани се дури и снимките од надзорните камери. Андов за „А1он“ вели дека е утврдена одговорност, а која доаѓа откако службеник истурка новинарски екипи и ги попречи во работата во моментот кога Мијалков го напушташе затворот.

dobivaj vesti na viber

„Ќе се поведе дисциплинска постапка за двајца службеници од затворска полиција поради не почитување на протоколите за спроведување на притворено/осудено лице до предно стражарско место капија односно рампа. Потврдено дека протоколот е прекршен и се постапувало вон истиот“, посочи Андов за „А1он“.

Ова би значело дека затворските полицајци не смееле да ја напуштат капијата на затворот и дека нивната надлежност за спровод на Мијалков завршила кога тој ја напуштил затворската капија. Односно, затворските полицајци немаат право да ги носат притворениците до приватен автомобил надвор од затворската капија, ниту пак, да преземаат било какви службени дејства надвор од кругот на затворот.

Како што веќе објавивме, полицаец вработен во затворот „Скопје“ во Шутка истурка новинари и сниматели од „А1он“ и „Клан“, со што ги попречи во вршењето на својата работа. Тој во време кога ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков излегуваше од капијата на затворот, излезе пред него, па со дрско викање и туркање ги тргаше микрофоните на новинарите кои поставуваа прашања.

Би можело да ве интересира

Апелација укина пресуда за Мијалков со која требаше да лежи 8 години во затвор и во буџетот да се вратат 860 илјади евра

Кристијан Ландов

Мијалков влезе во струшкиот затвор, пред капијата дошол со куфер, без обезбедување

Горан Наумовски

На Мијалков му одредија датум од кога ќе почне да преспива во струшкиот затвор

Кристијан Ландов

Денот кога Мијалков се согласил да оди три години во затвор, сменил живеалиште во Охрид, а затвор ќе лежи во Струга

Кристијан Ландов

Од 13 години затвор, се испазари за три: Државата зема имот од 30 милиони евра на Мијалков, а не знае како го стекнал

Кристијан Ландов

Обвинителството со детален список што сè му одзема на Сашо Мијалков

Горан Наумовски