Решението Мијалков да биде пуштен од притвор до вечерва ќе биде пратено до „Шутка“

Од:

Решението на Апелација за Сашо Мијалков да биде пуштен од затворскиот притвор стигнало во Кривичниот суд и во текот на денот ќе биде доставено и до Затворот во Шутка.

dobivaj vesti na viber

„Ја информираме јавноста дека Апелациониот суд Скопје до Основниот Кривичен суд Скопје, доцна попладенво, достави решение со кое Второстепениот суд ја прифатил жалбата на обвинетиот С.М., изјавена против решението на Кривичниот совет со кое се прифаќа предлогот на Јавниот обвинител за определување мерка притвор против обвинетиот во предметот со КОК 63/21 во јавноста познат како „Плацеви на Водно“.

Според решението на Апелациониот суд, жалбата на обвинетиот се прифаќа, а првостепеното решение се преиначува така што притворот спрема обвинетиот се укинува и се налужува истиот веднаш да биде пуштен да се брани од слобода.

Решението на второстепниот суд во текот на денов ќе биде експедирано до странките во постапката и КПД Затвор – Скопје“, велат од Кривичниот суд.

Би можело да ве интересира

Одбиени жалбите за замрзнатиот имот во „Империја“

Катерина Павлова-Николовска

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

Ландов

ВИДЕО: Пијаница со 150 км/ч ми го уби детето, издржа казна четири години и излезе, каде јас да барам правда, праша мајка на протестот пред судот

Маја Илиевска-Пачемска

Кривичен суд: Граѓаните имаат право да протестираат, но пресудата за сообраќајката кај „Сити мол“ не е правосилна, подлежи на проверки

А1он

Мухамед Зеќири останува во притвор

А1он

Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД