Притвореник од затворот во Шутка починал од срцев удар, посмртно утврден коронавирус

Од:

Притвореник во истражниот затвор во Шутка вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

„Тој немал симптоми, немал температура, но на обдукцијата е позитивен на вирусот и сега се прават епидемиолошки анкети на сите што биле во близок контакт со него“, рече тој.

Заболен од коронавирусот има и во Домот за стари лица во Битола, кај лице примено на 18 март. Пациентот бил примен во Инфективната болница во Битола, а откако била добиена потврда дека е позитивен, земени се брисеви од сите кои биле во контакт со него.

Даден е налог Државниот здравствен и санитарен инспекторат да ја испита целата состојба.

Би можело да ве интересира

Двајца доктори сопружници од „Систина“ позитивни на Ковид-19

А1он

Петровска: Нема казни за лицата кои полицискиот час ги затече на автопат, писмено се предупредени

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата ги пронајде снимките од кафеаната каде беше Мицкоски, иако газдата тврдеше дека се украдени

Кристијан Ландов

Илјадници скопјани рашетани низ градот, охриѓани во карантин бидејќи се плашат дека заразата стигна

Кристијан Ландов

Нов случај во Дебар, градоначалникот најави дека полицијата ќе мери температура на сите кои ќе влегуваат во градот

Кристијан Ландов

Осум нови случаи на Ковид-19 во Гостиварско

Ана Ололовска