ekoloska katastrofa

Регион

(ВИДЕО) „Ова е еколошка катастрофа“: Се појави нафтена дамка во Јадранско Море

А1он
Хрватската општина Медулин преку Фејсбук ги информираше мештаните дека во раните утрински часови во кампот Ступице во Премантура била забележана пловечка материја, чиј мирис и
Македонија

Велес пред нова еко-катастрофа: Троската од Топилница полна со олово ќе се дроби и меле пред да се извезува

Орце Костов
Српската компанија “Кепс монт Груп” која досега го одлагаше и извезуваше опасниот отпад на црниот рид од Велешката Топилница , сега бара да отвори погон
Македонија

Дојранско не се полни со свежа вода оти годишниот трошок за струја скокнал од 1 на 3,9 милиони евра, за Екологија нема простор за загриженост

Нема простор за загриженост кај жителите на Дојран кои стравуваат дека ќе се повтори еколошката катастрофа со езерото кое веќе три месеци не се полни
Македонија

ВИДЕО: Три месеци стопиран системот за полнење на Дојранско Езеро, се стравува од нова еколошката катастрофа

Маја Илиевска-Пачемска
Три месеци е стопиран хидросистемот за полнење на Дојранското Езеро. Нема доток на свежа вода, водостојот е во опаѓање, а дојранчани веќе стравуваат дека ќе