zagadenost

Македонија

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

А1он
Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања поради загадениот воздух. Кај оние
Македонија

Млади иноватори работат на решенија за загадениот воздух во и околу училиштата

А1он
Млади иноватори на возраст од 13 до 19 години добија по 120,000 денари за реализација на нивните решенија за намалување на загаденоста на воздухот во
Македонија

Скопјани и вечерва „се гушат“, Скопје деветти најзагаден град во светот

А1он
Воздухот во Скопје и вечерва е загаден далеку над дозволените границите и скопјани се „трујат“ со отровен воздух. Мерните станици покажуваат загаденост од околу 400
Свет

Протест поради лошиот квалитет на воздухот во Букурешт

А1он
Десетици Романци денеска протестираа поради лошиот квалитет на воздухот во Букурешт, кој е еден од најзагадените градови во Европа. Демонстрантите со медицински маски на лицата
Видео Македонија

ВИДЕО: Кој ќе преживее, може ќе дочека од чистиот воздух на Макрадули и Османи

А1он
Наместо да понуди решенија кои се видливи, власта најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик министерот за животна средина, како раководител на интер-ресорката група
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Нивото на загаденост на воздухот е од пет до десет пати над дозволеното

А1он
„СДСМ донесе само црнила за државата и граѓаните. Скопје со денови е најзагаден град во Европа, а меѓу десетте најзагадени во светот. Проблем со загадениот
Македонија

Скопје синоќа беше седми најзагаден град во светот

А1он
Скопје е на седмото место на листата најзагадени градови во светот, според глобалната апликација Ер Вижуал („Air Visual“). Од Балканот синоќа најзагадено беше во Приштина
Регион

Сараево најзагаден град во светот, според мерењето на амбасадите на САД

А1он
Сараево вчера беше најазагден град во светот со индекс на квалитетот на воздухпт од 268 единици, соопштија американските власти врз основа на податоците за загаденоста