Скопјани и вечерва „се гушат“, Скопје деветти најзагаден град во светот

Од:

Воздухот во Скопје и вечерва е загаден далеку над дозволените границите и скопјани се „трујат“ со отровен воздух.

Мерните станици покажуваат загаденост од околу 400 ПМ10 честички на метар кубен, со што Скопје е деветти град по загаденост во светот.

Мерната станица „11 Октомври“ покажува 406 ПМ10 честички на метар кубен, Ректорат загаденоста е 405, додека во Карпош е 313 ПМ10 честички на метар кубен.

Освен главниот град, загадено и во Тетово каде што мерната станица покажува 212 ПМ10 честички на метар кубен. Во Миладиновци 196, Струмица 355, Кавадарци 292, додека најзагадено е во Битола 527 ПМ10 честички на метар кубен.

Би можело да ве интересира

Пешак од Скопје повреден во сообраќајка, со тешки повреди е пренесен во болница

Се запали автомобил спроти Владата, во центарот на Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај вo сабота и недела во Скопје

Ана Ололовска

Изгоре ресторан во центарот на Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Државно првенство на бармени по 14. пат во Скопје

Ана Ололовска

(ФОТО) Се сруши дел од мостот меѓу Ѓорче и Геге – санацијата ќе почека

А1он