zagadenost

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје и Македонија се апсолутни рекордери по загаденост во светски рамки

А1он
„Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да ги спречат последиците по здравјето на граѓаните поради загадениот воздух. Скопје и Македонија се апсолутни
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја зацрни државата, ветуваа експресно чист воздух, а две години немаат преземено ништо

А1он
„Петре Шилегов мора да престане да си игра игри, а Јани Макрадули мора да се разбуди за да се преземат мерки бидејќи граѓаните секојдневно се
Видео Македонија

(ВИДЕО) Револтирана студентка: Бидете малку свесни каде живеете, излезете и кажете дека се борите за чист воздух

А1он
Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека сакате чист воздух, порача студентката Симона на денешниот протест против
Македонија

Собир „Време е за чист воздух“

А1он
Под мотото „Време е за чист воздух“, денеска скопјани ќе одржат собир пред Инспекторатот на Град Скопје. Според граѓаните кои се организираа преку социјалните мрежи,
Регион

Казни за бугарските градоначалници кои нема да преземаат мерки против загадувањето на воздухот

А1он
Казна од 2.500 до 500 евра за бугарските градоначалници кои нема да преземат мерки против загадувањето на воздухот, се предвидува со предлог-законот за чист атмосферски
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Скопјани и оваа зима ќе дишат нечист воздух, Шилегов цела година не мрдна со прст

А1он
„Зоран Заев и Петре Шилегов не преземат ништо додека граѓаните се трујат од загаден воздух. СДСМ две години ги замајува граѓаните. Од опозиција ветуваа итни
Македонија

Општина Битола ќе бара санирање на мерната станица

А1он
Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска на новинарско прашање ја коментираше актуелната состојба со неработењето на мерната станица 2 во центарот на Битола, при што
Македонија

Град Скопје: Проблемот со загаденоста на воздухот не е од вчера, дел од решенијата нема да бидат популарни

А1он
Градот Скопје реагира на прес-конференцијата на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев поврзана со предлогот за воведување систем на налепници при регистрацијата на возилата
Македонија

(ВИДЕО) Колариќ: Власта не ги сервисира мерните станици за загаденоста на воздухот

А1он
Грејната сезона уште не почната, а воздухот е загаден како никогаш досега во овој период од годината. Случајно или намерно токму кога СДСМ е на
Македонија

Град Скопје: Висока загаденост има во кратки временски интервали, просекот е под граничната вредност

А1он
Градот Скопје реагира на информациите кои изминативе два дена се објавуваа во јавноста, околу загаденоста на воздухот во Скопје и рангот на истражувањето на глобалната