zagaduvanje

Македонија

(ВИДЕО) Адеми: Новите мерки за загадувањето ќе зависат од времето

А1он
Загадувањето на воздухот во Скопје продолжува да биде во црвена фаза, покажуваат мерните станици на Министерството за животна средина. Во Центар, Карпош, кај Ректорат загаденоста е
Македонија

ДС: Бесплатен јавен превоз за намалување на згадувањето

А1он
Исклучително лошите временски состојби, пред се маглата, како и енормното загадување на воздухот со издувни гасови од автомобилите, користењето на дрва за загревање, индустријата и
Македонија

Адеми и претставници на НВО ќе разговараат за мерките за намалување на загадувањето

А1он
Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми денеска ќе се сретне со претставници на невладини организации. Средбата, како што информираат од кабинетот на
Македонија

Скопје повторно во црвена фаза, воздухот опасен

А1он
Скопје продолжува да се се дави во PM10 честички опасни по здравјето.Mерните станици на министерството за животна средина повторно покажуваат дека главниот град е во
Македонија

ВИДЕО: Марш со гас маски за затворање на индустриските капацитети

А1он
„Заштита за очи имаме, но за бели дробови немаме“ – им порачаа еколошките здруженија на властите, барајќи да преземат конкретни мерки против големото загадување на
Македонија

Адеми: И болните од астма ослободени од работа

А1он
Мерките за ослободување од работни обврски поради загадувањето на воздухот во скопскиот, кичевскиот, тетовскиот и битолскиот регион кое деновиве е над дозволеното за бремените жени
Македонија

Воздухот и денеска со високи концентрации на ПМ10

А1он
Високи концентрации на ПМ10 (мали суспендирани штетни честички) во воздухот во Скопје, Кичево и Тетово се регистрирани и денеска. Последните мерења на Министерството за животна
Македонија

(ВИДЕО) Кобучовски: PM10 честичките не се опасни, ќе ги искашлате

А1он
Скопје во црвена фаза. Карпош, Центар, Лисиче и потегот кај универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се високо загадени и се над границите на дозволена концентрација