zagaduvanje

Македонија

„Пејпер Мил“ и натаму загадува, доби наредба да работи на плин

А1он
Државниот инспекторат за животна средина и издал наредба на кочанската фабрика „Пејепр мил“ да почне да го користи котелот на пелити бидејќи и последното мерење
Свет

Научници тврдат дека нашле решение за штетните гасови од авионите

А1он
Научници од Универзитетот Оксфорд во Англија, соопштија дека можеби пронашле начин – како да го намалат загадувањето од авионите во воздухот. Имено, тие успеале да
Македонија

Ако не ги исполни условите „Пејпер мил“ ќе добие забрана за работа

А1он
Кочанската фабирка „Пејепр Мил“ за која беше констатирано дека предизвикува загадување и поради тоа доби и казна од 20 илјади евра од Државниот инспекторат за
Македонија

ВИДЕО: Густа магла и опасен воздух вечерва во Скопје, Маџир Маало загадено со ПМ10 седум пати над дозволеното

Маја Илиевска-Пачемска
Речиси сите мерни станици вечерва во Скопје покажуваат дека воздухот е опасно загаден, а попладнево и густа магала го покри градот. Апликацијата „Мој воздух“, која
Македонија

Престануваат да важат мерките за заштита од загадениот воздух во Тетово, Куманово и во Кавадарци

А1он
Престануваат да важат мерките за алармирање во Тетово, Куманово и Кавадарци бидејќи среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање. – Согласно податоците
Македонија

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ со амандмани на буџетот ќе бара итни политики за справување со аерозагадувањето

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднела амандмани на Буџетот за 2021 за итни и интерветни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со
Македонија

Стапуваат на сила препораките и мерките за аерозагадување во Тетово, Куманово и Кавадарци

А1он
Поради надминат праг на алармирање за PM10 честичките, во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила неколку препораки и мерки. Министерството за животна средина во
Македонија

Намалените давачки за увезените возила нема да влијаат врз загадувањето, велат од Владата

А1он
Намалените давачки за регистрација на возила со странски таблички нема да влијаат врз зголемување на загадувањето на воздухот бидејќи останува критериумот за увоз на стари
Свет

Рекордни вредности на ЦО2 и покрај пандемијата и затворањето на општествата

А1он
Глобалните вредности на јаглерод диоксид (СО2) во атмосферата остануваат на рекордно високи нивоа и покрај затворањето на економиите и општествата заради пандемијата на коронавирусот, се