Русковска: Бев дел од групата за измените на Кривичниот законик, но нашиот предлог е сосема поинаков

Од:

Поранешната шефица на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска била дел од работната група која ги кроела измените на Кривичниот законик, но за А1он негира дека се работи за измените кои со европско знаменце и по брза постапка беа донесени во Собранието.

„Нашиот предлог е сосема поинаков. Направивме посебно кривично дело за јавните набавки, а казните си беа како пред да се случат измените“, вели Русковска за А1он.

Со актуелните измени, се избришаа членовите кои предвидуваа казни за злоупотреба на јавни набавки и оштетување на Буџетот. Но според обвинителката, токму за јавните набавки тие дале предлог да има казни.

Работната група пак, била формирана во декември 2020 година, а во неа учествувале судии, обвинители, претставници на Хелсиншкиот комитет, МАНУ, како и адвокати. Претседател на Работната група бил Владо Камбовски, а меѓу другите, учествувале и екс министерот за правда, Никола Тупанчевски и шефот на скопското обвинителство, Гаврил Бубевски.

Би можело да ве интересира

Русковска: Случајот со убиствата на Вања и Панче не смее да добие политичка конотација

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Катерина Ѓуровски

Во новиот закон што го предлага Правда, помилување може да има само доколку е донесена правосилна судска пресуда

Правда бара Турција да го држи Палевски во притвор, почна постапката за екстрадиција

Катерина Ѓуровски

Собранието го крши Законот за јавно обвинителство: Јовески заминува на 25 декември, оглас за наследник нема

Ќе се формира работна група за реформа на Судскиот совет, покана за учество и до претставници на најголемите политички партии