Обвинителот кој се спогоди со Кичеец нема да биде избран кај Русковска, Трајчева останува во тимот

Од:

Извесно е дека гостиварскиот обвинител Арсим Адеми ќе извиси на утрешниот избор за обвинители кои ќе гонат организиран криминал и корупција, дознава „А1он“. Спогодбата со Зоран Милески-Кичеец за да добие шест месечна казна затвор поради сообраќајката со еден загинат, предметот во Антикорупциската комисија, но и неговата стручност – се дел од причините кои ги поматија сметките да биде дел од тимот на Вилма Русковска. Истовремено, обвинителката која доби најдобра оценка од шефицата, Ивана Трајчева, се поизвесно е дека ќе остане дел од нејзиниот тим, иако постоеше голема можност да отпадне нејзиниот избор и да се врати во скопското обвинителство.

Советот на јавни обвинители утре ќе пресече кој ќе гони организиран криминал и корупција. Се шпекулираше дека скопското крило на ДУИ бара да биде избран Адеми, за да има и гласање по Бадентер во судницата, неопходно за избор на новите обвинители. Но откако Антикорупциската комисија и јавно обзнани дека има три постапки против овој обвинител – извесно е дека тој ќе остане во гостиварското обвинителство. Адеми има и казна, глоба од двесте евра бидејќи не соработувал со антикорупционерите кога тие гонеле стечаен управник против кого имало кривична пријава. Истовремено, значајна улога во одлуката кај мнозинството во Советот има и спогодбата на Адеми со Милевски-Кичеец за казната од шест месечен затвор која јавноста ја оцени како ниска.

На почетокот од месецов, „А1он“ ја праша Вилма Русковска, дали ваков обвинител може да гони организиран криминал, а таа рече: „Според законот, Советот е тој што одлучува кој ќе биде избран, а кој не. Јас немам надлежност. Сега туѓи одлуки не можам да коментирам. Човекот не го познавам, не можам да кажам ниту кои биле причините за тоа“.

Обвинителка за гонење на организиран криминал ќе остане Ивана Трајчева. За неа постоеа шпекулации дека ќе се врати во скопското обвинителство, бидејќи Советот на јавни обвинители нема да ја избере. За причина, неофицијално се наведуваше подигнувањето на обвинение против ексгенералниот секретар Драги Рашковски. Русковска, за ова рече: „Се надевам нема да трпи последици“. Трајчева водеше повеќе случаи кои предизвикаа јавен интерес како набавката на софтверот во ДИК, „Шпански скали“, „Меѓународен сојуз“.

Изборот на обвинители за во обвинителството со кое раководи Русковска, треба да се одржи утре. Претходната седница беше одложена бидејќи немаше кворум за работа.

Би можело да ве интересира

Дисциплинска постапка против Русковска и уште две обвинителки

Ана Ололовска

„Се шпекулираше дека ова столче е резервирано за ДУИ, тажно да се каже, но реалноста е таа“, истакнати правници за изборот на Абази

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Слики со Абази и челници на ДУИ испливаа во јавност, иако тој тврдеше дека нема контакт со никој од партијата

Кристијан Ландов

Русковска за најавата за кривична од Рашковски: Од што да се плашам?

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Абази за блискоста со Ахмети: Можеби сме се сретнале, дружењето со такви личности не е забрането

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Новиот шеф ветува транспарентност, прашан кои се надлежностите на ОЈО-ГОКК вели: „Не сум на испит“

Кристијан Ландов