ruskovska

Македонија

Русковска: Истрагата за Драги Рашковски во завршна фаза

А1он
Истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски е во завршна фаза, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска
Македонија

Русковска: Обвинителството за организиран криминал е надлежно да ја испитува само набавката на модуларните болници

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а
Македонија

Седуммина обвинети во „Планина“ признаа вина и се спогодија со Обвинителството, најголемата казна е затвор од четири и пол години

А1он
По донесената наредба за спроведување истражна постапка, седуммина припадници на т.н. група од Гази Баба, осомничени во предметот „Планина“, откако беа запознаени со доказите што
Македонија

Русковска и албанскиот колега-обвинител здружено ќе го гонат криминалот и корупцијата

А1он
Денеска Основната јавна обвинителка од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска оствари работна средба со својот албански колега, Главниот
Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Среќна сум што Мијалков сам се пријави, апсолутно не верувам дека бил болен

А1он
Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни дека тој преку други луѓе
Македонија

Русковска прва алармирала дека Мијалков ќе избега, таа за „А1он“ раскажа што се случувало изминативе два дена

Кристијан Ландов
Обвинителката Вилма Русковска е првата личност што добила оперативни сознанија дека Сашо Мијалков може да избега пред изрекувањето на пресудата за предметот „Таргет-Тврдина“. Нејзините информации
Македонија

Случај Русковска против ВМРО-ДПМНЕ: Изборните спотови „Криминална приказна“ и „Штаб на лагите“ презентирани во Граѓанскиот суд

А1он
Во Основниот суд Скопје 2, денеска се презентираа материјални докази во случајот Вилма Русковска, против ВМРО-ДПМНЕ. Судењето почна со изведување, репродукција, на видео материјал од
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Русковска нема основа за тужба против партијата

А1он
ВМРО-ДПМНЕ реагира на тужбата која денеска против првите луѓе на партијата ја поднесе обвинителката Вилма Русковска поради употребата на нејзиниот лик во изборен спот на
Македонија

ВИДЕО: Анксиозност и душевна болка доживеала Русковска од спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со нејзиниот лик

А1он
Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ, предизвикале душевна болка и анксиозност кај обвинителката. Ова стои во вештачењето
Македонија

Русковска го тужи ВМРО-ДПМНЕ и бара отштета од 10 илјади евра, ќе ги донира за СОС Детско село

А1он
Парите од тужбата за клевета против ВМРО-ДПМНЕ, ако ги добијам, ќе ги донирам за СОС Детското село, најави денеска шефицата на обвинителството за гонење на