tetovo pozar

Македонија

(ВИДЕО) Прво судење за изгорената болница: Едниот директор не дојде на судење, другиот не чувствува вина

Кристијан Ландов
Економскиот директор Артан Етеми немал уредна покана, поради што не дојде на првото судење за изгорената модуларна болница во Тетово. Расправата експресно се одложи за
Македонија

Ексдиректорот на тетовската болница еден од обвинетите за пожарот: Апсолутно не гледам вина кај мене

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на Клиничката болница во Тетово, Флорин Бесими ќе биде еден од обвинетите за кого истрагата покажала дека има одговорност за пожарот во модуларната болница,
Македонија

Заев за истрагата за изгорената модуларна: Знам дека анализите се при краj, ред е да се објават за да кажам став за оставките

Кристијан Ландов
Изминуваат три недели од пожарот во тетовската болница, каде изгореа 14 пациенти. Обвинителството тврди дека се работи на случајот и се собрани сите докази, кои
Македонија

Извештајот од германските експерти треба да биде доставен за 10-15 дена

А1он
Извештајот од германските експерти за пожарот во Тетово, според информациите од МВР, ќе биде доставен во рок од 10 до 15 дена, а нашите извештаи
Македонија

Филипче: Не бегам од одговорност, но здравствениот систем е комплексен и мора да се менаџира

А1он
Не бегам од одговорност и од прашањата. Секогаш сум достапен за кое било прашање и обид за дефокус нема, но здравствениот систем е комплексен и
Македонија

Русковска: Обвинителството за организиран криминал е надлежно да ја испитува само набавката на модуларните болници

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а
Македонија

Пристигнаа германските експерти за истрагата на пожарот во болницата во Тетово

А1он
Тим од германски експерти кои треба да ги истражат причините и околностите за пожарот во модуларната ковид болница во Тетово денеска пристигна во државава, потврдија