Заев за истрагата за изгорената модуларна: Знам дека анализите се при краj, ред е да се објават за да кажам став за оставките

Од:

Изминуваат три недели од пожарот во тетовската болница, каде изгореа 14 пациенти. Обвинителството тврди дека се работи на случајот и се собрани сите докази, кои се предмет на анализа. Премиерот Зоран Заев, прашан кога ќе донесе одлука за понудените оставки од министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот Илир Хасани, го повтори веќе познатиот став, откако ќе се објават извештаите.

„Јас знам дека форензички извештаите и анализите се при крај. Очекувам да се објават. Ден поскоро е подобро за да ги решиме сите овие дилеми. Животот продолжува, политичарите се во кампања, се случуваат секојдневни активности, ред е да се објави извештајот за да можам и јас да го кажам својот став за оставките од министерот и заменик-министерот“, рече Заев.

Последните информации од Обвинителството се дека тимот на истражители добива засилување од нови четворица обвинители, за да се утврди кој е виновен и што е причината за катастрофалниот пожар.

Би можело да ве интересира

Гаши ја потврди средбата со Заев

Ана Ололовска

Електричната инсталација во модуларната во Тетово не била по прописите, ја инсталирале двајца вработени во болницата сведочеше вештак

Ана Ололовска

Продолжува судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово

Ана Ололовска

Се бара слобода за докторот обвинет за пожарот во модуларната болница, рочиштето одново се одложи

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Џамбаски: Димитар Ковачевски му го носеше кафето на Заев, името му е бугарска Али Експрес верзија

Орце Костов

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска