ruskovska

Македонија

Русковска: Непрофисионално постапување на судија да се пријави во Судски совет

А1он
Било кој што има сознанија или мисли дека некој судија постапува непрофесионално треба тоа да се пријави во Советот на судии. Колешката Стефанова како обвинител
Македонија

Фрчкоска: Изјавата на Рускоска е еден вид на притисок врз судиите

А1он
Изјавата на обвинителката Вилма Рускоска дека ќе ги гони судиите од Апелацискиот суд кои вчера и одредија куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица
Македонија

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

А1он
Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд кои
Видео Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Не би барала притвор за Јанева ако немав доволно докази

Кристијан Ландов
Обвинителката Вилма Русковска, по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка не била претходно осомничена во случајот
Македонија

Русковска ја повика Јанева во вторник на распит за „Рекет“

Кристијан Ландов
Специјалната обвинителка Катица Јанева во вторник ќе треба да се појави во Основното јавно обвинителство, каде пред Вилма Русковска ќе треба да одговори која е
Македонија

Русковска за „Политика“: Убедена сум дека Груевски ќе „го стигне правдата”

А1он
Шефицата на Основното јавно обвинителството за гонење организиран криминал и корупција на Република Северна Македонски, Вилма Русковска, е убедена оти Груевски ќе „го стигне правдата”.