joveski

Македонија

Русковска: Шпекулација е дека се подготвувало апсење на министер, требаше да се сослушуваат сведоци за случајот

Кристијан Ландов
Шпекулација е дека се подготвувало апсење на министер, вели за „А1он“, Вилма Русковска, шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција која е суспендирана.
Македонија

Јовески побара одговорност и од Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска, поради претресот во Финансиска полиција

Кристијан Ландов
Дисциплинска одговорност се бара од обвинителите Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска. Постапката ја поведе републичкиот обвинител Љубомир Јовески, а по претресот во Финансиската
Македонија

Финансиска полиција го враќа ударот: Поднесена претставка до Јовески против Русковска, претресот бил неоснован

Маја Илиевска-Пачемска
Финансиската полиција поднела претставка до Јавниот обвинител на Македонија, Љубомир Јовески во која бара да го преиспита постапувањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и
Македонија

Полицијата со кривична и претреси кај заканувачот на Јовески и Русковска, одземени повеќе уреди

А1он
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 56-годишниот С.З. од Битола, за сторено кривично дело
Македонија

Во Битола уапсен човекот кој се закануваше на обвинителите Јовески и Русковска преку писма

Кристијан Ландов
Во Битола е уапсен човекот кој му се закануваше на државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, дознава „А1он“. Станува збор за 56-годишен маж. Писмата, според сознанија
Македонија

Писмото со закани за Јовески: Ако не ги ослободиш новинарите на Алфа, ќе те убиеме

А1он
Јавниот обвинител на Република Северна Македонија ја известува јавноста дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година
Македонија

Јовески по дрскиот однос на Ајро: Јавноста има право да биде информирана, обвинителите да бидат отворени

А1он
Јавниот обвинител на Македонија денес преку соопштение ги повика обвинителите да го почитуваат принципот на отвореност и правото на информирање, откако вчера обвинителот Артан Ајро,
Македонија

Пренџов до Јовески: Зошто случајот Монструм заглави во правен хаос, обвинителот се огради од коментар- предметот бил во деликатна фаза

Габриела Димковиќ-Мишевска
Пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ од собраниската говорница посочи дека заради поигрување и манипулирање со случајот Монструм, народот ја изгубил довербата во сите државни институции
Македонија

Маричиќ, Јовески и Здравев ќе ја презентираат методологијата за прочистување на правосудството

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески и претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, денеска на заедничка прес-конференција во Клубот на пратеници
Видео Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Груевски ја ставил во функција партијата за крвавиот четврток

А1он
На прес-конференција за јавноста во ЈО беа изнесени информации за истрагата за организаторите на насилствата од 27 април. Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал