Пренџов до Јовески: Зошто случајот Монструм заглави во правен хаос, обвинителот се огради од коментар- предметот бил во деликатна фаза

Од:

Пратеникот Љупчо Пренџов од ГРОМ од собраниската говорница посочи дека заради поигрување и манипулирање со случајот Монструм, народот ја изгубил довербата во сите државни институции кои служат само за политика, а не за правда и правдина и упати прашање до јавниот обвинител Љубомир Јовески од кој побара објаснување зошто предметот е вратен на повторно судење, односно заглавил во правен хаос.

„По кој основ Јавното обвинителство на тогашниот ВД јавен обвинител Лилјана Спасовска побара од Врховниот суд да се укине пресудата за Монструм и да се врати на повторно судење? Дали ќе покренете одговорност за Лилјана Спасовска која сега е заменик, а тогаш била ВД Јавен обвинител? На крај, г-дине Јовески, дали чувствувате лична одговорност за оваа правна лакрдија?“, праша пратеникот Љупчо Пренџов.

Јовески рече дека За случајот „Монструм“ е неблагодарно за предметот кој се наоѓа во деликатна фаза и дека неговото изнесено мислење може да влијае на судскиот процес.

“Моето коментирање на определени докази, факти, околности во врска со конкретниот предмет може да значи влијание врз независната власт, врз судската власт“ рече Јовески, одговарајќи на пратеничко прашање за случајот „Монструм“ од пратеникот Пренџов од партијата ГРОМ.

Би можело да ве интересира

Апелација ги потврдени доживотните казни за масакрот кај Смиљковско Eзеро

Русковска: Шпекулација е дека се подготвувало апсење на министер, требаше да се сослушуваат сведоци за случајот

Кристијан Ландов

Јовески побара одговорност и од Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска, поради претресот во Финансиска полиција

Кристијан Ландов

Финансиска полиција го враќа ударот: Поднесена претставка до Јовески против Русковска, претресот бил неоснован

Маја Илиевска-Пачемска

Полицијата со кривична и претреси кај заканувачот на Јовески и Русковска, одземени повеќе уреди

Ана Ололовска

Во Битола уапсен човекот кој се закануваше на обвинителите Јовески и Русковска преку писма

Кристијан Ландов