dragi raskovski

Видео Македонија

(ВИДЕО) Рашковски бега: Колку пари заработи од мекици, дали уште го вози Волвото, дали работи софтверот

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар на Владата Драги Рашковски обвинет за незаконско тендерирање и набавка на софтвер, како и исплата на хонорари од кои земал за себе, нема
Видео Македонија

(ВИДЕО) Обвинителката Трајчева: Со сведочењето на Зеќири се потврдува обвинението за Рашковски

Кристијан Ландов
„Јас мислам дека да, впрочем не мислам – јас сум сигурна во тоа“. Ова е одговорот на обвинителката Ивана Трајчева која го гони Драги Рашковски
Видео Македонија

(ВИДЕО) Зеќири против Рашковски за софтверот: Владата не изрекува сообраќајни казни

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше за системите кои ги имаше
Македонија

Рашковски купил систем за биометрија за Владата, иако бил известен дека е забранет за користење, тврди сведок

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација (пр. со отпечаток од прст) за Генералниот секретаријат, иако имал укажување дека според Законот за заштита
Македонија

Рашковски го убедуваше вештакот дека софтверот работи, а грешката што му ја јавувал, требало да ја провери на „Гугл“

Кристијан Ландов
Тензична атмосфера на судењето за „Софтвери“ кога вештакот Мане Пиперевски констатира дека софтверот, кој ексгенералниот секретар Драги Рашковски го набавил од „Инвока груп“ на Даниел
Македонија

ВИДЕО: Софтверот на Рашковски не можел ниту да се вклучи, а не пак да мери брзина, вештакот тврди дека не е завршен

Кристијан Ландов
Софтверот кој го набавил Драги Рашковски како генерален секретар, од фирмата „Инвока груп“ на Даниел Станчев, не работел. Ова го констатира Мане Пиперевски, вештак од
Македонија

Текот на парите: како Рашковски делел тендери, па возел „волво“ од фирма поврзана со нив, а Мухамед му ги плаќал кредитите и сметките за децата

Кристијан Ландов
Преку текот на парите обвинителката Ивана Трајчева докажува дека Драги Рашковски преку тендерот за софтверите, камерите и кабините за себе овозможил имотна корист. Според вештачењето,
Видео Македонија

ВИДЕО: Судијка добила внука, се одложи рочиштето за Драги Рашковски кое е прво по одморите

Кристијан Ландов
Судијката Ленка Давидкова добила внука, па судењето за Драги Рашковски експресно се одложи. Ова е прво рочиште по летните одмори за ексгенералниот секретар кој се
Македонија

Летува ли Рашковски во Грција без пасош: Адвокатот тврди дека е во Македонија

Кристијан Ландов
Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски е во Македонија, тврди неговиот адвокат Владимир Доневски за „А1он“. Ова следува откако на социјалните мрежи се споделуваат фотографии
Македонија

ВИДЕО: Сите скандали на Драги Рашковски

Непотизам, местење тендери, сомнежи за високи провизии, закани за тужби против новинари и медиуми, зголемен имот како владин функционер, прошетка до Мексико среде пандемија и