softveri

Македонија

Обвинителството даде завршни зборови во предметот „Софтвери“

А1он
Jавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, кој постапува во предметот познат во јавноста како „Софтвери“, вчера во Основниот
Македонија

Со изведување докази од одбраната продолжува судењето за случајот „Софтвери”

А1он
Со изведување на материјални докази од одбраната денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето против поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно
Македонија

Судењето за „Софтвери“ продолжува на 14 март

А1он
Судењето за случајот „Софтвери“ во кој првообвинет е поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, продолжува на 14 март откако во Основниот Кривичен суд Скопје
Македонија

Вештак од областа на информатички технологии сведочеше за „Софтвери“

А1он
На предлог на одбраната, во Основниот кривичен суд Скопје во врска со случајот „Софтвери“ беше испитуван сведокот Мирослав Котевски, технички советник, вешто лице од областа
Македонија

Со изведување на докази од одбраната во Кривичен продолжува судењето за „Софтвери“

А1он
Со изведување на докази од одбраната во Основниот кривичен суд Скопје денеска продолжува судењето за случајот „Софтвери“ во кој првообинет е поранешниот генерален секретар на
Македонија

Се сослушуваат вешти лица на предлог на одбраната за случајот „Софтвери“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје се сослушуваат вештите лица Милица Шутова, вешто лице од областа на интелектуална сопственост и вештото лице Ристо Котев од област
Македонија

Сослушани сведоци од генералниот секретаријат на Владата за случајот „Софтвери“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје, на предлог на одбраната, денеска беа сослушани сведоци, вработени во генералниот секретаријат на Владата во врска со случајот „Софтвери“, во
Македонија

Продолжи судењето за случајот „Софтвери“

А1он
Со изведување на материјални докази од одбраната, во Основниот Кривичен суд – Скопје денеска продолжи судењето за случајот „Софтвери” во кој првообвинет е поранешниот генерален
Македонија

Судијката не дозволи, Рашковски нема да се соочи со Русковска и Трајчева во судница, ќе сведочи Наќе Чулев

Кристијан Ландов
Обвинителките Вилма Русковска и Ивана Трајчева нема да сведочат во софтверот „Софтвери“, ниту обвинетиот Драги Рашковски ќе се соочи со нив во судница. Ова е
Македонија

Сведок во „Софтвери“: По состанокот кај Рашковски, Луковски ми кажа дека системот можеме да го набавиме од ФИНКИ

Кристијан Ландов
Техничкиот директор на „Дигитал медија лаб“, Костадин Ѓурчинов, сведочеше како ги набавиле системот за биометриска идентификација и хардверот за Владата, но и што претходело на