За да го зачуваат интегритетот на Русковска, жалбата за супспензијата се дебатира зад затворени врати

Од:

Поради списите во предметот и заштита на интегритетот на обвинителката Вилма Русковска, Советот на јавни обвинители ја исклучи јавноста додека се разгледува материјалот и се разговара за него. Со двотретинско мнозинство, сите обвинители беа едногласно согласни дека новинарите и невладините треба да ја напуштат седницата.

Во списите кои ги добил Советот на јавни обвинители, ја има кривичната пријава против Русковска поради која е супспендирана, но и преписки кои обвинителката ги имала.

Детали од жалбата на Русковска не се откриваат. Жалбата беше поднесена во минатата недела, а Русковска е убедена дека ги побива сите аргументи на Јовески со кои ја суспендираше.

Како причина за супспензијата беше наведено тоа што против Русковска се води кривична постапка, а по поднесена кривична пријава од Финансиската полиција за претресот, кој не бил направен согласно закон.

За Русковска, нејзиното суспендирање значи и суспендирање на правото и правдата во државата. Таа кажа дека ваквата одлука е притисок врз неа, кој ќе влијае и на колегите кои водат случаи за висока корупција.
Kristijan is typing

Би можело да ве интересира

Оглас за избор на обвинители во повеќе ОЈО, но не и за скопското

Пет кандидати за обвинител за врски, меѓу нив се сестрата на Тупанчески и обвинителките што ги гонат Мијалков и Рашковски

Кристијан Ландов

Герасимовски и Рајевска донесоа црвен картон: Рејтингот на судскиот и обвинителскиот совет е толку лош што ако имаат интегритет треба да си поднесат оставки

Кристијан Ландов

Герасимовски и Рајевска незаконски избрани во Управен, судскиот и обвинителски совет како на пазарче со толкувањето закони

ВИДЕО: Само добри зборови од Советот на обвинители за Абази, од кого обвинителите немаа ниту биографија

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Советот на јавни обивнители не одлучил кој ќе шефува со вишите обвинителства, им требало време

Кристијан Ландов