(ВИДЕО) Joвески: На судии како оние кои го ослободија Латас, не им е местото во правосудството

Од:

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на судиите и обвинителите, особено по последната одлука на скопскиот Кривичен суд, кој го ослободи од обвинение новинарот Драган Павловиќ Латас.

„Видовте што стана со последната одлука во делот на противправното градење, како судиујата ја толкува таа одредба. На такви судии не им е место во правосудството и Судскиот совет ќе треба во соодветна постпака да го испита тој дел“, рече Јовески на прес-конференција пред јавноста.

Државниот јавен обвинител рече дека судската пракса во тој дел е јасна, дека не се се бараат записници од инспектори за некој да биде ослобден од обвинение.

„Довлно е лицето да почне да гради без одобрение за градење“, рече Јовески.

Јовески реќе дека поддржува процес во кој во рамките на Обвинителството останат чесните и тие со интегритет.

Кривичниот суд го ослободи новинарот Драган Павловиќ Латас од обвинението во предметот „Тревник“ за бесправна градба на викендичките во Зелениково.

Би можело да ве интересира

Обвинителство прибавува докази за Палчо, истрагата за останатите осомничени во завршна фаза

Горан Наумовски

ОЈО: Изборниот ден помина генерално без поголеми нарушувања на гласањето и пријави за изборни инциденти

Укинат притворот за возачот на Палчо

Александар Тодески

Љупчо Коцевски избран за нов државен обвинител

Мајка од Струмица e осомничена за запуштање и малтретирање на дете

Горан Наумовски

Ѓорѓе Давид не ја напуштил Македонија: Утрово се јавил во кумановскиот суд поради мерката за претпазливост