demokratsko dvizenje

Македонија

Меџити: Сакаме да бидеме фактор во влада која ќе биде европски ориентирана

Александар Тодески
Лидерот на Демократското движење и носител на листата за пратеници во првата изборна единица од коалицијата Влен, Изет Меџити ниту денеска не сакаше да даде
Македонија

Демократско движење: Жените да бидат застапени 40 проценти не само во законодавната, туку и во извршната власт

А1он
Од 1991 година до денес немало ниту една жена на трите највисоки функции на државните органи, претседател на Собранието, на Државата или на Владата на
Македонија

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

А1он
Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт – Демократско движење, Движењето Беса и Алтернатива. Оваа денеска на прес-конференција го соопшти
Македонија

Ќе се почувствува молњата што доаѓа: Алтернатива, Беса и Демократско движење од следната недела официјално

А1он
Партиските тела на партиите кои го сочинуваат Албанскиот опозициски фронт Алтернатива, Движење Беса и Демократско Движење следната недела се очекува да донесат одлуки за официјализирање
Економија

Демократското движење: Северна Македонија е последна во регионот по сите економски показатели

А1он
Демократското движење е доста загрижена заради фактот каде ја носат државата оваа власт. Сите економски показатели, алудираат дека Владата на најлош можен начин управуваат со
Македонија

Демократско движење: ДУИ стана партнер со Груевски и Мијалков токму во време на владеењето со СДСМ

А1он
Кривичното дело за масовното прислушкување застаре и Мијалков се спаси и од оваа тужба. Сега и официјално ДУИ стана партнер со Груевски и Мијалков токму
Македонија

Талат Џафери, ДУИ и Алијанса го спасуваат Љубомир Јовески од интерпелација тврди албанската опозиција

А1он
Поминаа 15 дена, а претседателот на Собранието, Талат Џафери, не закажа пленарна седница за интерпелацијата за обвинителот Љубомир Јовески која ја поднесовме поради нашето основано
Македонија

Демократско движење: Бујар Османи има време за валкани политички пазарења со Груевски, но нема време за Косово

А1он
По терористичкиот напад на северот на Косово, веднаш реагираа лидерите на демократските држави, но и светските центри на одлучување, кои изразија загриженост за катастрофалното сценарио
Македонија

Изет Меџити го формираше Демократско движење

А1он
Демократското движење денеска во Скопје го одржа основачкото собрание на кое за негов преседател едногласно беше избран Изет Меџити. Меџити пред присутните истакна дека првичната