Албанската опозиција ја напушти лидерската средба: Се прави терен за фалификат

Од:

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, затоа што претседателот на Собранието Талат Џафери го напуштил состанокот, па немалесо кого да дебатираат за именување нивни член во Државната изборна комисија.

– Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, откако неа ја напушти и Талат Џафери, токму кога елабориравме за членот во ДИК што треба да го заземе за опозиција, па немаше со кого да дебатираме. Сега во комисијата односот на членовите е 4 : 2 во корист на власта, а според законот треба да биде 4:3. Третиот треба да биде од нашите редови, зашто два члена веќе има ВМРО-ДПМНЕ. Алијанса не може да претендира на ова место, кога е дел од власта, а Кренер Лога беше нивни претставник и на оваа средба, рече Изет Меџити.

Затоа го повикуваме Талат Џафери да престане со овие работи, зашто ќе ги квалификуваме како обид за фалсификат на изборите и ќе го оспоруваме нивниот легитимитет.

Ние бараме предвремени избори да се одржат на 4 и 28 април, а заедно со вториот круг на 28 април да се одржат и претседателските избори.

Сметаме дека техничка влада треба да има, но овојпат министрите треба да припаднат на албанската опозиција за еднаш засекогашп да се отстрани дел од режимот и да има фер и демократски избори.

Би можело да ве интересира

Албанската опозиција потпиша Декларација за обединување

А1он

Албанската опозиција бара Митрески што поскоро да свика пленарна седница за избор на нов член на ДИК

Лидерите на албанската опозиција и Таравари разговарале за претседателските избори, следните денови одлука за претседателскиот кандидат

Албанскиот опозициски блок најави кривична пријава против Георгиевска доколку не ја деблокира работата на Комисијата за прашања на избори и именувања

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

Предраг Петровиќ

Албанската опозиција контра Рама: Земањето позајмица од 500 милиони евра не е успех