Албанските партии ќе расправаат за формирање на Влада

Од:

Алијансата на Албанците ги повика на средба албанските партии потписнички на платформата на која ќе се разговара за формирање на нова Влада. ДУИ го потврди присуството на Али Ахмети, а движењето БЕСА не кажа дали Билал Касами ќе присуствува на средбата. Инаку, Касами претходно нагласи дека нема намера да седне на иста маса со Ахмети.

Лидерот на Движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села изјави дека предлозите на СДСМ за употребата на албанскиот јазик се неприфатливи и дека неговата партија ќе остане на ставот албанскиот јазик да биде целосно официјализиран.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Африм Гаши ја наруши секулраноста на државата, тоа е непочитување и на Уставот

„Влен“ ќе има седум заменици-министри, Ељфете Исмаили во одбрана, а Фљакрон Беџети во земјоделство

Катерина Ѓуровски

ВМРО-ДПМНЕ: Каматната стапка на парите од Унгарија е двојно помала од еврообврзницата што ја зедоа СДСМ и ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ ја носи Македонија во политичко и финансиско заложништво на друга држава обвинува СДСМ

СДСМ: ЗНАМ има само епизодна улога во политиката

Предраг Петровиќ

СДСМ: Силјановска нема основно познавање од областите кои се во нејзина надлежност – доброволно служење воен рок одамна постои