(ВИДЕО) Ахмети: Наша беше иницијативата за средба со соседите

Од:

Сите имаме одговорност за договореното. Денеска заклучивме дека нашите изборни програми во голем дел се слични и драго ни е што се вметнати во програмата на Владата, рече Али Ахмети по тричасовната средба со лидерите на албанските парламентарни партии.

– Отворен е процесот за средба со соседите. Тоа беше наша иницијатива. Исто така, бевме вклучени на средбите со Прибе и Хан и тие процеси почнуваат да се реализираат, рече лидерот на ДУИ.

На прашањето дали има нешто конкретно во врска со законот за јазици, Ахмети одговори дека нема потреба да се дискутира за нешто што е веќе договорено.

Ахмети изјави дека е загрижен што на средбата не присуствувале претставници на Движењето Беса. Тој јавно ги повика да номинираат претседател на анкетната комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот во Собранието за да може да се решаваат случаите како „Диво Насеље“, „Монструм“ и „Бродец“.

-Апелираме да ја деблокираат оваа комисија и да овозможат вистината околу овие прашања да излезе на виделина, рече Ахмети.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Албанските опозициски партии ќе потпишат Декларацијата за обединување

А1он

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

Предраг Петровиќ

Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк“, не дојдоа ниту од една партија од албанскиот блок

Габриела Димковиќ-Мишевска

Села и Гаши го одбија Ахмети за утрешната средба, бараат да се одржи на 17 август со претходно утврдена агенда

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Села: Македонските партии прават нестабилност, Уставот треба да се отвори

Наум Локоски

БЕСА: Не учествуваме на состаноци кои не се во духот на заедничката декларација

Наум Локоски