БЕСА: Не учествуваме на состаноци кои не се во духот на заедничката декларација

Од:

„По големиот интерес од медимите за тоа дали Движење БЕСА ќе учествува или не на состанокот кој ќе се одржи во Скопје, ја известуваме јавноста дека не гледаме никаква обврска да учествуваме во состаноци кои не се во духот на Заедничката Декларација на Албанските Парти во Македонија, за нас ова е само билатерален состанок помеѓу две албански партии во Македонија.

Движењето БЕСА стои на ставот дека и покрај тоа што некои политички експоненти – на инфантилен начин – ја присвоја Декларацијата, сепак Движењето БЕСА ќе продолжи да ја поддржува Декларацијата и кога овие точки ќе дојдат во Собранието на Република Македонија, нашите пратеници ќе ги поддржат истите“ соопштуваат од Движењето БЕСА.

Би можело да ве интересира

Реакција на БЕСА за крстот на Шапка: Не си играјте со оган

Европски сојуз за промена: Ги почитуваме правoто на секоја вера, но сме против провокации со верски симболи

Горан Наумовски

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

Предраг Петровиќ

Ќе се почувствува молњата што доаѓа: Алтернатива, Беса и Демократско движење од следната недела официјално

Талат Џафери, ДУИ и Алијанса го спасуваат Љубомир Јовески од интерпелација тврди албанската опозиција

Катерина Ѓуровски

На СДСМ и ДУИ малку им е промената на Уставот, сега и преку Манифест ќе ги заштитуваат Бугарите

Орце Костов