penzii

Економија

Велковски: Со пензија под минималната и потрошувачка кошничка од 57.000 денари пензионерите едвај преживуваат

А1он
Околу 180.000 пензионери во Македонија имаат под минимални примања и со овие пари се оставени да преживуваат од први до први следниот месец, вели техничкиот
Македонија

Велковски: Срамота е да се каже дека пет отсто е зголемување на пензиите

А1он
Пет процентни поени на пензиите не претставува покачување, туку усогласување на трошоците за живот за сите приматели на пензии во Македонија, вели техничкиот министер за
Македонија

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки, поддршката е системска, а не предизборна

А1он
„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината, согласно растот на просечната плата
Македонија

СДСМ: Колку во Скопје што има бесплатен превоз толку ДПМНЕ и пензиите ќе ги качи

А1он
Со ДПМНЕ нема поголеми плати и пензии, има само споменици и стиропор за богатење на Белата плата, врз грбот на народот. ДПМНЕ во изминатите 2
Македонија

Мицкоски: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги зголеми пензиите линеарно од 5.000 денари за сите пензионери во Македонија

А1он
Сакам да ги споменам пензионерите кој што ги гледаме со месеци буквално измрзнати, гладни чекорат по плоштадите и улиците барајќи правична распределба на средствата од
Македонија

Нема веќе предвремена исплата, пензиите како пред пандемијата

А1он
Министерството известува дека со исплатата на пензијата за месец август се враќа редовниот начин на исплата наместо предвремената исплата на пензијата воведена поради прогласувањето на
Македонија

Делчевските пензионери маршираа низ градските улици барајќи линеарно покачување на пензиите

А1он
Со мирен протестен марш низ градските улици, поголема група делчевски пензионери синоќа ја изразија солидарноста со пензионерите од останатите македонски градови, барајќи линеарно покачување на
Македонија

Тренчевска: 18.000 денари е нереална сума во моментов, 13.300 денари ќе биде најниската пензија од септември

Орце Костов
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска смета дека 18.000 денари минимална пензија е нереална сума, но дека барањата на Иницијативниот одбор на пензионери
Економија

Прилепските пензионери ги продолжуваат протестните собири за линеарно зголемување на пензиите

А1он
Прилепските пензионери ги продолжуваат протестните собирања во центарот на градот пред Здружението на пензионерите. Тие не отстапуваат од барањето за линеарно, а не процентуално зголемување