penzii

Економија

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

А1он
Министерството за труд и социјална политика известува дека од денеска започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите
Економија

МТСП: В понеделник почнува исплатата на мајските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

А1он
Министерството за труд и социјална политика известува дека в понеделник, на 30 мај започнува етапната исплата на мајските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.
Економија

Тренчевска: Пензиите ќе продолжат да се исплаќаат предвремено на крајот од месецот, грижата за пензионерите е наш приоритет

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставници на Македонската банкарска асоцијација-Скопје, на која разговараа за досегашната и идна соработка
Економија

Тасевска: Од утре исплата на мартовските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка за пензионерите

А1он
Од утре започнува исплатата на мартовските пензии за околу 330.000 пензионери. Секој пензионер на својата сметка ќе добие дополнителни 1.000 денари како помош во справувањето
Економија

Мартовските пензии со дополнителните 1.000 денари ќе почнат да се исплаќаат од 29 март

А1он
За повеќе од 330 илјади пензионери мартовската пензија ќе биде повисока за 1.000 денари со што се реализира договорената директна интервентна финансиска помош која со
Економија

Ковачевски: Историското зголемување на пензиите обезбедува квалитетен животен стандард

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска имаше средба со членството на Сојузот на здруженијата на пензионерите, на која се разговараше подетално за вредностите на новата методологија за
Македонија

Милошоски: Три и пол години власта крати од пензиите, сега го враќа моделот на ВМРО-ДПМНЕ кој го укина

А1он
Од 2012 до 2018 пензиите имаа законски утврден раст според трошоците за живот(50%) и просечната плата(50%). Во 2018 СДСМ/ДУИ го укина растот на пензиите според