zakon za amnestija

Македонија

Лога: Повторно ќе го поднесам Законот за амнестија, овој пат во редовна постапка

Орце Костов
Министерот за правда Кренар Лога денеска на прес-конференција во Собранието изјави дека повторно ќе го поднесе законот за амнестија, овој пат по редовна постапка, откако
Македонија

Не помина Законот за амнестија: 17 пратеници гласаа „за“, а 66 „против“

Александар Тодески
Со 66 гласа против, тројца воздржани и 17 гласа за, не помина Законот за амнестија кој министерот за правда, Кренар Лога го образложуваше пред пратениците.
Македонија

Одвај чекам да се потврди кој се грижи за граѓаните, а кој за големите риби, вели Лога пред гласањето за Законот за амнестија

Александар Тодески
Законот за амнестија кој е на дневен ред на денешната собраниска седница ги скара СДСМ и Алијансата за Албанците. Иако од партијата на Арбен Таравари
Македонија

Адеми: Координаторите на пратенички групи беа запознати со Предлог-законот за амнестија

А1он
Пратеникот и потпретседател на Демократската унија за интеграција Арбер Адеми попладнево на прес-конференција рече дека како партија го поддржуваат Предлог-законот за амнестија. Со ова законско
Македонија

Агелер: Ова не е прв закон за амнестија, нема да биде ни последен, важно е да им се објасни на граѓаните

А1он
Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите процеси да се
Македонија

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со Законот за амнестија, тогаш нека ја напушти владата веднаш

А1он
Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на почетокот на кампањата „Важно е! Од тебе зависат промените“ од Охрид прашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување
Македонија

Законот за аместија ќе се носи по скратена постапка и е доставен до Собранието

А1он
Владата го испратила Законот за амнестија до Собранието, информираат од Кабинетот на претседателот на Парламентот. Законот е предложен да се носи по скратена постапка, а
Македонија

Спасовски не се согласува со Ковачевски: Законот за амнестија нема да има ефект

Орце Костов
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го повтори својот став дека со законскиот текст за амнестија нема да се постигнат ефекти. -Јас искажав мој
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за амнестија за убијците во Монструм и други криминалци нема да помине

А1он
Законот за амнестија за убијците во Монструм и други криминалци нема да помине ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира, а при ставено европско знаменце напушта парламент велат