Не помина Законот за амнестија: 17 пратеници гласаа „за“, а 66 „против“

Од:

Со 66 гласа против, тројца воздржани и 17 гласа за, не помина Законот за амнестија кој министерот за правда, Кренар Лога го образложуваше пред пратениците.  Во записникот беа впишани 15 пратеници дека гласале „за“, но потоа собранискиот спикер Талат Џафери образложи дека уште двајца пратеници, Аднан Незири и Илирие Даути гласале „за“ законот да биде донесен, но тоа не влегло во системот.

„Ги повикувам пратениците да дојдат во затворот Идризово и да ги видат условите. Амнестијата ќе овозможи ресоцијализација“, кажа Лога пред пратениците, набројувајќи ги сите претходни закони за амнестија кои поминале во Собранието низ годините.

Тој носи и фотографии од состојбите во затворите во Македонија кои освен на пратениците, ги даде и на новинарите во Собранието на разгледување.

Лога претходно за А1он изјави дека „едвај чека да се потврди дека некој се грижи за сите граѓани на оваа држава, а некој друг само за неговиот двор и за големите риби“. Сепак, кажа дека во моментов не планираат да ја напуштат владината коалиција.

Би можело да ве интересира

Ленче Ристоска именувана за јавен обвинител за врски со Европравда

Катерина Ѓуровски

Газдите може да ги издаваат становите по цени колку што сакаат: Пратениците против утврдување на горна граница за кириите

Орце Костов

Лога во Анкара ќе бара информации што треба дополнително да се направи за екстрадиција на Палевски

Катерина Ѓуровски

И да ни се разделат патиштата да се разделиме како цивилизирани и семејни луѓе – Лога по хаосот во Алијанса

Орце Костов

Левица: Министерот Лога предлага закони кои ја рушат унитарноста на републиката

(ВИДЕО) Кузеска: СДСМ ја започна постапката за утврдување на кандидати за пратеници во Собранието

А1он