Владата го достави до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување

Од:

Владата го испратила до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, а собранискиот спикер Талат Џафери го доставил до претседателката на Законодавно правната комисија Соња Мираковска.

Според информациите од Собранието, се очекува во текот на утрешниот ден да биде закажана седница на Законодавно правната комисија.

Владата на денешната седница го усвои мислењето на Министерството за правда да се прифати иницијативата за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, поднесено од пратениците Сашко Костов и Диме Велковски.

Како што се наведува во соопштението од владината седница, во мислењето на Министерството за правда се вели дека Законот за помилување беше изменет и дополнет во 2009 година, кога беше укинат членот 11, кој содржеше можност за помилување без спроведување на постапка.

– Според ова мислење, во март 2016 година, Уставниот суд го укина Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година, но со укинувањето на законот од 2009 година, не се враќа во сила одредбата од членот 11. Тоа значи дека претседателот на Републиката немал, ниту пак сега има правна можност да даде помилување без спроведување на постапка врз основа на тој член и според тоа сите акти за помилување на претседателот на државата засновани на член 11 од Законот за помилување објавен во„Службен весник на Република Македонија“ број 20/1993, се незаконски и како такви ништовни, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

А1он

(ВИДЕО) Информативна видеосесија за Ковид 19 во Владата

А1он

Протокол за влез на амбасадорите во државава

А1он

Посебен режим на движење за лицата со попреченост за полицискиот час

А1он

Одобрени првите бескаматни кредити за поддршка на 136 мали и средни компании

А1он

Препораки за превозници при патување во средно и високо ризични земји, како и при враќање дома

Ана Ололовска