Џафери се премисли откако доби внук, нема да има продолжение на конститутивната седница

Од:

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај неговите вчерашни најави. Од Кабинетот на Џафери велат дека претседавачот се предомислил поради објективни семејни причини.

„Претседавачот со конститутивната седница, поради објективни семејни причини, денеска нема да го закаже продолжението на седницата. Кога ќе има дополнителни информации, во однос на терминот, ќе ве информираме“, велат од Кабинетот на Џафери.

Најверојатно, ако се толкува причината на која се повикуваат од кабинетот, Џафери се откажа од намерата откако вчера неговата ќерка Бесиана доби син, а за тоа, Џафери објави на социјалните мрежи. Под објавата, меѓу бројните честитки е и онаа од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Џафери вчера кажа дека побарал од собраниските служби да направат подготовки за одржување на конститутивната седница, бидејќи според него, штом Пендаровски му го доделува мандатот на Заев, тогаш, СДСМ и коалицијата „Можеме“ веќе имаат и мнозинство во Собранието.

Би можело да ве интересира

Собранието го донесе Законот за медиуми и други закони

Горан Наумовски

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

Нов парламентарен состав до 28 мај

Катерина Ѓуровски

Последната седница на овој парламентарен состав ќе се одржи до крајот на месецов

Не е донесен Законот за игри на среќа, постапката заврши

Катерина Ѓуровски

СДСМ предлага отворање медицински факултет во Битола, ВМРО-ДПМНЕ смета дека нема услови