Со закон ќе се дефинира разликата помеѓу политички именувани лица и администрацијата

Од:

Предлог-законот за висока раководна служба, што го усвои денеска Владата, треба да се направи јасна разлика помеѓу политички избрани и именувани лица и администрацијата.

Законот е на предлог на Министерството за информатичко општество и администрација.

-Целта на законот е да се воспостави високата раководна служба заснована на начелото на стручност и заслуги, како механизам за подобрување на организациските капацитети и зајакнување на доброто управување во институциите на јавниот сектор, со што едновремено ќе се направи јасна разлика помеѓу политичките избрани и именувани лица и администрацијата, информира владината прес-служба по седницата.

Предлог – законот, дополнуваат, е во насока на професионализација на високата раководна служба како еден од клучните предуслови за унапредување на организациските капацитети и зајакнување на доброто управување во институциите на јавниот сектор.

Би можело да ве интересира

Влада: Работата на функционерите под лупа како никогаш досега

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЕУ амбасадори: Продолжување на реформите, почитување на Преспанскиот договор и политички дијалог

Ана Ололовска

Спасовски-Здружение на судии: Низ дијалог и инклузивен процес до решенија од интерес на судиите и судството

Ана Ололовска

Османи: Фер и демократска кампања и избори за да го обезбедиме долгоочекуваниот почеток на преговорите

Ана Ололовска

Османи: Франција има поомекнат став за почеток на преговори, се очекува да го усвоиме законот за ЈО

А1он

Спасовски – Ромео: Силна поддршка на Владата за продолжувањето на реформите, за доследното почитување на Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ интеграциите

Ана Ололовска