Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ немаат притисоци да гласаат за Уставот, СДСМ нема 80 пратеници

Од:

На помалку до 48 часа до пленарната седница во Собранието на која единствена точка е гласање на потребата од отворање на Уставот, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека измени на уставот во факов формат и под бугарски диктат, нема да поддржат.

– Истото ќе го повториме и на пленарната седница и ќе биде добра можност да се види дека власта цела година лаже и манипулира со бројките за уставни и дека таа е не е ни блиску до уставни измени. Власта е разголена и тоа се случува секогаш кога личните интереси се ставаат на прво место. После оваа седница очекувамо одговорност – истакна координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

Најголемата опозиција партија ќе дозволи да почне седницата, ќе учествува на неа и ќе ги образложи своите аргументи, а очекува да биде ставен предлогот на гласање за конечно да се види дали СДСМ и ДУИ имаат гласови од 80 пратеници потребни за отворање на Уставот.

– Да дозволиме да почне седницата, ќе го видите настапот на ВМРО-ДПМНЕ и аргументирано ќе објасниме ова што е став сега на пратеничката група. До мене тоа што е стигнато е дека пратениците немаат никакви притисоци, туку имаме поддршка од граѓаните кои на улица не застануваат и бараат да не отстапиме. Процедурата е јасна, јас се надевам дека ќе го стават на гласање и македонската јавност ќе види со кого ќе има работа – порача Мицевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе спроведемe два проекти, од областа на урбанизмот, каде ќе се исклучи човечкиот фактор и ќе се дигитализира вадењето на градежни дозволи

ВМРО-ДПМНЕ: Етикетирањата и навредите на Ковачевски кон медиумите се закана за слободата на говор и се обид за заплашување на оние кои го критикуваат

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: СДС да го поддржи предлогот законот за продолжување на важноста на пасошите, народот не смее да биде заробен со месеци

(ВИДЕО) Ивановски: Ќе го дигитализираме вадењето на градежни дозволи, и ќе го исклучиме човечкиот фактор за да нема корупција

Левица за висококатниците во Ѓорче Петров: 240 милиони профит на сметка за бетон, загаден воздух и руиниран водоснабдителен систем

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ивановски: Изградба на автопати, експресни патишта и модерни системи во секторот урбанизам за спречување корупција

Горан Наумовски