ВИДЕО: Собранието ја разреши Катица Јанева

Од:

Со 102 гласа „за“, без воздржани и без против Собранието ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот на јавни обвинители од каде истата треба да биде одобрена.

Со тоа целосно завршува процесот за разрешување на Јанева.

Најверојатно претседателот на Собранието Талат Џафери уште денеска ќе ја испрати одлуката до Советот на јавни обвинители.

Во извештајот од Советот на јавни обвинители стои дека Јанева работела несовесно и противзаконски што е причина за нејзиното разрешување.

Јанева е во притвор како третоосомничена за случајот „Рекет“

На пленарната седница не се расправаше за извештајот на Советот на ЈО, туку само за предлогот за разрешување на Комисијата за прашања на избори и именувања.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска