nikola karev

Македонија

Седумдесет години од пренесувањето на останките на Никола Карев во Крушево

А1он
„Со бавен и одмерен чекор, под ехото на тажните одѕвонувања на камбаните од крушевските цркви, меѓу долгиот и густ шпалир од повеќеилјаден народ, малиот саркофаг
Македонија

Ковачевски оддаде почит на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република

А1он
Владината делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски оддаде почит и положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на Никола Карев, првиот претседател на Крушевската Република, во
Македонија

Крушево му оддаде почит на претседателот на Крушевската Република

А1он
По повод 115-годишнината од смртта на првиот претседател на првата Република на Балканот, Никола Карев, денеска беа положени свежи цвеќиња пред неговиот споменик и му
Македонија

Разрешена директорката на гимназијата „Никола Карев“

А1он
Градоначалникот Шилегов донесе решение за разрешување на директорката на гимназијата „Никола Карев“ во Скопје, а по објавената снимка каде што Горица Илијoска на насобраните ученици
Видео Македонија

ВИДЕО: „За последиците не ви гарантирам“, директорката на „Никола Карев“ предупредува, но вели дека го поддржува протестот на учениците

Маја Илиевска-Пачемска
„Само ‘Никола Карев’ протестира. За последиците не ви гарантирам“, ги предупредува директорката на скопското средното училиште „Никола Карев“ учениците кои утрово место да одат на
Видео Македонија

ВИДЕО: Учениците од „Никола Карев“ следат настава со ракавици и јакни, за директорката тоа е нормално

Кристијан Ландов
Трет ден учениците од средното училиште „Никола Карев“ со јакни и ракавици ги следат часовите. Тие се жалат дека училниците и ходниците се ладни, а
Македонија

Изградба на спомен обележје на Никола Карев во Свиланово

А1он
Започна реализацијата на градежните работи за изградба на спомен-обележјето на местото на загинувањето на Никола Карев – Свиланово. Градежните работи ќе ги извршува „Евроградба Инженеринг“
Македонија

Потпишан договор за изградба на спомен обележје на Никола Карев кај Свиланово

А1он
Општина Чешиново Облешево и Источниот плански регион потпишаа договор за кофинансирање на општината во реализација на проектот за изградба на спомен обележје на Никола Карев
Македонија

Објавен јавен повик за изведувач на спомен обележје на Никола Карев кај Свиланово

А1он
Центарот за развој на Источниот плански регион објави јавниот повик за прибирање понуди од заинтересираните компании за изведба на градежните работи за изградба на спомен
Македонија

Одбележана 112-годишнина од смртта на Никола Карев кај Свиланово

А1он
Со положување цвеќе на спомен обележјето на Никола Карев кај месноста Свиланово, близу кочанското селото Рајчани, денеска беше одбележана 112 годишнината од смртта на првиот