ogrev

Македонија

Зелената транзиција заглави: Над 400 градинки и училишта ќе користат дрва и нафта за греење

Орце Костов
Најголемиот дел од училиштата и градинките во Македонија користат греење добиено од фосилни горива и директно придонесуваат за загадувањето на животната средина и врз последиците
Економија

Четвртина од населението во Македонија не може да си го загрее домот: Енергетската сиромаштија се зголемува

Орце Костов
Меѓу 25 и 30 проценти од македонското население живее во енергетска сиромаштија, а тука не спаѓаат само луѓето кои се под прагот на сиромаштија, туку
Македонија

Стружани снабдени со огревно дрво, „Македонски шуми“ има залихи

А1он
Стружани се снабдени со потребните количини огревно дрво, а испораката е направена пред почетокот на грејната сезона, информира директорот на подружницата на ЈП „Македонски шуми“
Македонија

Тиквешани почнаа со купување дрва за идната грејна сезона

А1он
Во подружницата на јавното претпријатие „Македонски Шуми” од Демир Капија почна потпишувањето договори за обезбедување огревно дрво на рати за идната грејна сезона, 2014/2015 година.
Економија

Караџоски: Цената на огревното дрво иста како и лани

А1он
Цената на огревното дрво и годинава ќе биде непроменета, најави генералниот директор на ЈП „Македонски шуми“, Жарко Караџоски на денешната прес-конференција. – Огревното дрво веќе