drva

Македонија

„Нема да ви пишеме казна, ама ќе ви ги земеме дрвата“ – уапсени вработени во Национални шуми

Анита Петровска Рајковиќ
Вработени во национални шуми во неколку наврати одземале дрва од жители на струмичко и валандовско бидејќи наводно ги затекнале нежигосани, што значи исечени без дозвола.
Македонија

Фалсификувал дозволи за сечење дрва – наплаќал по 200 евра од камион

Анита Петровска Рајковиќ
58-годишен жител на село Дрвош, општина Босилово, е уапсен и поднесена му е кривична пријава бидејќи фалсификувал дозволи за сечење дрва. Наплаќал по 200 евра
Свет

Администрацијата на Бајден планира да засади над една милијарда дрва во САД

А1он
Администрацијата на Бајден планира да засади над една милијарда дрва во САД Вашингтон, 26 јули 2022 (МИА) – Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави
Свет

Германците навалија на „Смедеревац“ печки на дрва и камини – се чека и по една година

А1он
Камините и печките на дрва станаа најбарана роба во Германија по почетокот на војната во Украина. Масовно се нарачуваат камини и печки на дрва, а
Македонија

Нелегална сеча на дрвја во Националниот парк „Пелистер“

А1он
Чувар во Националниот парк „Пелистер“ вчера во 9 часот во СВР Битола пријавил дека на стариот пат Ресен-Битола, на место викано „Вртешка“, пронашол повеќе парчиња
Македонија

Георгиев: ЈП „Македонски шуми“ за две недели ќе ги испорача и последните количества огревно дрво

А1он
Испораката на огревно дрво за граѓаните во Македонија преку ЈП „Македонски шуми“ е при крај и за една до две недели ќе се доиспорачаат последните
Македонија

Кривична за жител од село Пантелеј за сеча на 148 дабови стебла

А1он
Дваесетгодишен жител од кочанското село Пантелеј заработи кривична пријава за бесправна сеча на 148 дабови стебла. Како што информираат од МВР, Надворешната канцеларија за криминалистички
Македонија

Непречена испораката на огревни дрва во кумановско

А1он
Од кумановската подружница на ЈП „Македонски шуми“ информираат дека непречно се одвива испораката на огревни дрва до граѓаните кои имаат склучено договори и оти располагаат