Владата обезбеди дополнителни 670 милиони денари за надминување на енергетската криза

Од:

Владата на денешната 132-ра седница, согласно Законот за извршување на Буџетот за 2022 година, донесе Програма за зелен развој со која се утврдени дополнителни 670 милиони денари за реализација на проекти од областа на енергетиката, со цел надминување на состојбата со енергетската криза.

Како што соопшти владината Прес-служба, овие дополнителни средства ќе бидат наменети за производство и обезбедување на дополнителни количества на електрична енергија од обновливи извори на енергија за надминување на енергетската криза.

На оваа седница Владата го задолжи министерот за локална самоуправа Горан Милевски, заедно со претседателот на Комисијата за проценка и утврдување на висината на штетата од елементарни непогоди да оствари средба со претставници на Општина Битола за да се договори постапката за санирање на последиците од земјотресот од 9 јануари.

Би можело да ве интересира

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Македонија во ЕУ

А1он

Ковачевски на средба со Радев: Низ дијалог да дојдеме до решенија кои ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

А1он

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1он

Продолжува меѓувладината седница помеѓу Македонија и Бугарија

А1он

Ковачевски и делегацијата на Владата пречекани со највисоки државни почести во Софија

А1он

Вонредна седница на косовското Собрание поради најавеното поскапување на струјата

А1он