elektricna energija

Економија

СДСМ: Мерки против глобалната криза, државата плаќа над 80% од сметките за струја на домаќинствата

А1он
Во пресрет на прогнозираната тешка зима, во услови на најголемата економска и енергетска криза по Втората светска војна, институциите предводени од СДСМ преземаат навремени и
Свет

Лајен: ЕУ „итнo интервенира“ да се стават под контрола цените на електричната енергија

А1он
Европска Унија работи на „итна интервенција“ за да се стават под контрола цените на електричната енергија, што се зголемија поради руската инвазија врз Украина, изјави
Свет

Фон дер Лајен и чешкиот премиер ќе свикаат итен состанок за цените на енергијата

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и чешкиот премиер Петр Фијала се согласија Чешката Република, претседавачот со ЕУ, да свика итен вонреден состанок
Регион

Европа планира да гради нова балканска енергетска рута

А1он
Европа инвестира 240 милијарди евра во електропреносната мрежа, со планови за изградба на нова мрежа кон Србија и Босна и Херцеговина, а адути на Хрватска
Економија

Од август кризна состојба во енергетскиот сектор за да се обезбедат средства за грејната сезона

Орце Костов
Министерството за економија планира во август да прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор и да ја стави во функција комисијата за енергетска криза со цел
Видео Македонија СКЕН

Скен: Дали ќе ви се зголеми сметката за струја – што дома најмногу ви троши

Анита Петровска Рајковиќ
Од 1 јули освен нова цена на струјата, ќе има и нов начин на тарифирање. Дали е тоа уште една финта да ни ги зголемат
Регион

Во Албанија над 50 илјади семејства ќе плаќаат поскапа струја

А1он
По најавата од албанската Влада дека оние семејства кои трошат над 700 киловатчасови електрична енергија месечно, ќе плаќаат повисока цена, според податоците на Регулаторниот завод
Економија

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата граѓаните штедат во просек месечно 2.150 денари

А1он
„Цената на електричната енергија е покачена секаде за 4-5 пати, а некаде и повеќе. Она што Владата го направи, прво е зголемување на производството на
Регион

Мицотакис: Европа треба да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата

А1он
Потребата Европа да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата и да ги поддржи и потрошувачите и бизнисите, ја истакна грчкиот премиер Кирјакос