(ВИДЕО) Арсовски: Единствен осуден криминалец за крадење струја во Република Македонија е Панче Заев, таткото на Зоран Заев

Од:

Единствен докажан и осуден криминалец којшто крадел струја, пардон – криминалци коишто краделе струја се семејството Заеви, вели портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Димче Арсовски.

„Имено, Панче Заев, татко му на Зоран Заев кој очигледно имал што да наследи од него а тоа е крадењето, е осуден за крадење струја. Ова е кривичната пријава којашто е поднесена против Панче Заев кој крадел струја, а тука ја имаме и пресудата каде што е осуден за крадење струја, која медиумите електронски ќе ја добијат.

Имено, 15.470 киловати струја биле украдени од страна на фамилијата Заеви, поточно од татко на Зоран Заев, Панче Заев, што значи единствен и ноторен криминалец е овој човек чиј син 4 години ја краде Република Македонија по принципот на неговото функционирање, а уште десетина години претходно ја крадеше општина Струмица. Истиот овој човек преку семејните фирми од парите на граѓаните имаше земено стотици илјади евра тендери во општина Струмица каде што син му беше градоначалник пред да стане премиер.

Преку фирмата, „Зови Промет” која е на Панче Заев има земено тендери од над 350.000 евра“, рече Арсовски.

Би можело да ве интересира

МВР ја обвинува Арсовска за несериозност: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот

А1он

Заврши средбата на Заев со партиите од владината коалиција

А1он

Помалите владини партнери очекуваат да чујат кои се приоритетите по приклучувањето на Алтернатива

А1он

Заев ќе ги информира владините партнери за договорот со Алтернатива

А1он

Заев: Градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост имаат еднаков пристап за напредок и развој

А1он

Се очекува до крајот на неделата да се обезбеди усогласување за влегување на Алтернатива во Владата

А1он