Дебрани протестираа против поскапување на струјата

Од:

Во организација на навивачката група „Соколат“ на фудбалскиот клуб „Кораб“, подржани и од други граѓански организации, доцна попладнево во Дебар беше одржан протест против поскапувањето на струјата.

Поголем број дебрани се собраа пред наплатниот пункт на ЕВН кој се наоѓа во центарот на градот.

Пред насобраните, претсавникот на организаторот, Адрит Фетаху, прочита четири барања, меѓу кои и барањето да се поништи одлуката на Регулаторната комисија за поскапување на цената на електрината енергија.

– Бараме да се поништи монополот на услугите на ЕВН и да се подобри нивното некоректно однесување кон потрошувачите и секако да се распушти Регулаторната комисија, тело што им служи на интересите на деловните групи и корпорациите на штета на многу тешката економска ситуација на граѓаните, рече Фетаху.

Четвртото барање беше да се формра независно арбитрарно тело во служба на граѓаните за да се провери квалитетот на енергетските услуги.

Граѓаните се категорични во барањето да се поништи одлуката за поскапување на струјата, посебно сега „кога дебрани а и жителите од другите краеви на земјата се погодени од паднемијата со Ковид-19“.

Би можело да ве интересира

Над 360 демонстранти приведени на протестите во Белорусија

А1он

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ на протести против поскапувањето на струјата: Се бара оставка од Регулаторната комисија за енергетика

А1он

Во Минск денеска приведени над 400 демонстранти

Ландов

Белоруската полиција користи водени топови и апси во градот Брест, протести и во други градови

Ландов

Приведени над 250 демонстранти во Минск

Предраг Петровиќ

Во Минск приведени десетици демонстранти, меѓу нив и новинари

А1он